Ziyaretçi ve Refakatçi Politikamız

Özel Elbistan Yaşam Hastanesi olarak; hastalarımızın, refakatçilerinin ve ziyaretçilerinin sağlığı ve rahatlığı bizim için çok önemlidir. Hastalarımıza en uygun hizmeti verebilmek, tedavi ve bakım ihtiyaçlarını zamanında aksatmadan karşılayabilmek için hastanemiz kurallarına uymanız gerekmektedir. Fikirlerinizin ve hastanedeki konforunuzun bizim için sağlığınız kadar değerli olduğunu hatırlatarak, sizi bilgilendirdiğimiz bu konularda göstermiş olduğunuz hassasiyet için şimdiden teşekkür ederiz.

Toplumsal dayanışmanın güzel örneklerinden biri olan hasta ziyareti, usulüne uygun olarak yapıldığında, hastanızın moral düzeyini yükselterek iyileşme sürecine olumlu etki yapar. Aynı zamanda hastanızın sağlık durumu hakkında bilgi edinmenizi sağlar.

Ziyaretçi Kuralları

Hastanemizde her gün 08:00/22:00 saatleri arasında hasta ziyareti yapılmaktadır. Bu saatler hastaların bakım ve uyku zamanları dikkate alınarak düzenlenmiştir.
Hastalarımızın sağlığı ve tedavilerin aksamaması için ziyaretçilerin dışarından getirdiği kokulu yiyecek ve içecekler kabul edilmemektedir.
Hastanemizde enfeksiyon riski ve çocukların psikolojik olarak olumsuz etkilenmesi nedeniyle 12 yaşın altındaki çocukların hasta ziyaretinde bulunmamaları konusunda aileler bilgilendirilmelidir.
Enfeksiyon kapma riskine karşı ziyaretçilerin hastaya ait eşyaları kullanmaması, hasta yataklarına oturmaması gerekmektedir.
Hastanızın sağlığı için ziyaret sürelerini kısa tutmaya özen gösteriniz.
Hastanemizde tedavi alan diğer hastalarımızın rahatı açısından hasta odasına üçten fazla sayıda ziyaretçinin girmemesi, gürültü yapılmaması konusunda hassas davranılmalıdır.
Hastalarımızın tedavi ve muayene işlemleri sırasında ziyaretçilerin odadan çıkarak hasta mahremiyetine özen göstermesi beklenmektedir.
Ziyaret öncesi ve sonrası mutlaka ellerinizi yıkayınız.
Hastalarımızın ziyareti tıbbi nedenlerle hekimi tarafından yasaklandıysa ziyaret konusunda ısrar edilmemesi rica edilmektedir. Ziyaret sırasında hastanın oda kapısında “Ziyaret Yasaktır” uyarı yazısı gördüğünüzde hemşire ile görüşmeden hasta odasına girmeyiniz.
Hastalarımızı enfeksiyondan korumak amacıyla hasta odalarına çiçek kabul edilmemektedir.
Ziyaretçilerimizin hastane içinde ve hastane yönetimi tarafından belirlenene alanlar dışında sigara içmesi kesinlikle yasaktır.

Refakatçı Kurulları

  • Hastanemizde refakatçilerin kalması için uygun koşullarımız sağlanmıştır.
  • Hastanıza refakatçi gerekip gerekmediği konusunda doktorunuz sizi bilgilendirir.
  • Refakatçilerin hastanemizin tüm kurallarına uyması beklenir.
  • Refakatçilerin hastalarının bakımına sadece doktorun ve hemşirenin izin verdiği ölçüde yardım etmesi beklenir.
  • Refakatçinin, hastanın güvenliği açısından doktor ve hemşirelerin bilgisi dışında her hangi bir uygulamada bulunmamalıdır.
  • Hemşirelerce verilen hasta bakım eğitimi kurallarına uyulmalıdır.(El hijyeni, düşme riski eğitimi)
  • Hastasının yanından ayrılacağı durumda ve refakatçi değişimlerinde hemşireye haber verilir.
  • Size ve hastanıza huzurlu bir ortam sağlayabilmemiz için, hasta odası ve servis koridorlarında yüksek sesle konuşmamanız, gürültü yapmamanız gereklidir. Ayrıca odalarınızda bulunan televizyonların başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanılması gerekmektedir.
  • Refakatçiler ilgili hekim ya da hemşire istemi dışında, hastaların hastane dışına çıkarmamalı veya yatağını değiştirmemelidir.
  • Refakatçiler hastane içinde tütün ve alkol kullanmamalıdır.

Sosyal Medya

Hasta ve Ziyaretçiler