Anestezi ve Reanimasyon

1. Genel Anestezi

Genel anestezi geçici bilinç kaybı ile birlikte duyu fonksiyonlarının ortadan kalkmasıdır.

2. Bölgesel Anestezi

Vücudun bir parçasının duyusunun ortadan kaldırılmasıdır. Örneğin bir kolun ağrı duyusu bölgesel blok yapılarak ortadan kaldırılabilir. Ya da epidural ve ya spinal anestezi ile omurilikten çıkan sinirler bloke edilerek ağrı duyusu ortadan kaldırılarak ameliyat olunabilir. Anestezi ameliyat olan kişi için konfordur.

Spinal Anestezi: Çok ince bir iğne ile omurilik sıvısı içine verilen ilaçlarla sağlanan anestezi çeşididir. Hasta göbek hizasının altında ağrı hissetmez.

Epidural anestezi: Bu yöntemde ise ilaç omurilik zarı dışına verilir. Daha çok, ameliyat sonrası fazla ağrı duyulacak durumlarda (diz protezi, kalça protezi, büyük kemik kırıkları, gebelerde sezeryan gibi) tercih edilmektedir.

Sinir Blokları: El, ayak, parmak gibi, bir uzvun bir bölümü veya tamamı bu yolla uyuşturulabilir. Örneğin, el cerrahisinde kolun sinirlerinin koltuk altından bir iğne ile girilerek uyuşturulması gibi.

3. Lokal Anestezi

Vücudun yalnızca küçük bir bölümünün uyuşturulmasıdır. Abse Boşaltılması, dikiş atılması gibi durumlarda tercih edilir. Duruma göre bütün bu anestezi yöntemlerinin kombine bir şekilde kullanılması da söz konusu olabilir.

Sosyal Medya

Poliklinikler