Hastanemizde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Tedavi Edilebiliyor

Sağlık sektöründe yaptığı önemli çalışmalar ve yeniliklerle adından sıkça söz Yaşam Hastanesi, bir yeniliğe daha imza attı. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı sorunu yaşayanlar için alınan modern cihaz, bu sorunu yaşayanlar için büyük bir fırsat olacak.

Konu ile ilgili bilgi veren Özel Yaşam Hastanesi Göz Hastalıkları Opr. Dr. Erkan Çetin, Türkiye'de 55 yerde uygulanan bu sistemi bölge insanı için getirdiklerini anlattı. Bu hastalıktan sıkıntılı olan 8 kişinin Multi Diode Lazer cihazının hastaneye getirildiği ilk günü ameliyat ederek sağlığına kavuşturduklarını ifade etti. Çetin, "Gözyaşı kanalı tıkanıklıklarının açılmasında günümüzde birçok yeni teknik uygulanıyor. Son birkaç yıldır ABD ve çeşitli Avrupa ülkelerinde kullanılmaya başlanan yeni jenerasyon "Multi Diode Lazer" ile gözyaşı kanalı ameliyatları kısa sürede kansız, izsiz ve sadece bölgesel uyuşturma ile çözüme kavuşmaktadır." diye konuştu. Çetin, "Çevre illerde bile bulunmayan bu cihaz sayesinde gözyaşı kanalı tıkalı olan ve çözüm bulamayan hastalar rahatlamış olacaklar.

İlk gün 8 kişi ameliyatla sağlığına kavuştu. Sırada bekleyenler var. 5 kişi müracaatta bulundu. Multidiode operasyonun en önemli avantajı diğer yöntemlere göre ameliyatın 8 – 10 dakika gibi çok kısa sürede gerçekleşebilmesidir. Multidiode lazerde genel anastezi gerekmemektedir. Kanama yok denecek kadar azdır. Ameliyatta doku zedelenmesi multidiode lazerin özeliğinden dolayı yok denecek kadar az olmaktadır. İyileşme süresi çabuktur. Hasta ameliyattan hemen sonra hastaneden çıkabilir. Multidiode lazer operasyonun ertesi günü sosyal yaşantısına dönebilir." ifadesini kullandı.

3 günde 65 organ bağışı yapıldı....

Elbistan Özel Yaşam Hastanesi ile Böbrek Hastaları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BÖBREKDER) tarafından organize edilen organ bağışı çalışmasında, 65 kişinin organ bağışında bulunduğu bildirildi. Doktorların ve sağlık çalışanlarının organ bağışlayarak örnek olduğu çalışmada BÖBREKDER Elbistan Başkanı Duran Sungur, Organ Bağışı Masası hazırlamış ve vatandaşlardan bağış kabul etmişti. 3 gün süren ve gün içerisinde 9 saat devam eden bağış kampanyası sonunda, 65 kişinin organ bağışı için gönüllü olduğu öğrenildi.

BÖBREKDER Başkanı Duran Sungur, kendilerine bağışta bulunan herkese teşekkür ederken, organ bağışı bilincinin her geçen arttığını belirtti. Sungur, "Organ bağışının önemini herhangi bir organ nakli için bekleyenlere ya da ailelerine bir sormak gerekiyor. Bir insanın mutluluğuna vesile olmak, yaşamasına vesile olmak ne büyük bir bahtiyarlıktır. Organ Bağışı Masamıza bizzat gelerek organlarını bağışlayan herkese teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Midesi delinen hastaya hayat kurtaran operasyon

Mide ağrısı ve kusma ile Elbistan Özel Yaşam Hastanesi Acil Servisi’ne getirilen 55 yaşındaki Osman Tüylü’nün yapılan inceleme sonunda midesinin delindiği belirlendi. Genel Cerrahi Uzmanı Doktor Uğur Kılınç tarafından hemen ameliyata alınan Osman Tüylü bir saatlik bir operasyonla hayta yeniden tutundu.

Dr. Kılınç, "Hastamız kalp hikayesi bulunduğu için riskli bir durumdaydı. Tamamen uyutulması, anestezi verilmesi sıkıntı doğurabilirdi. Kendisini belden uyuşturma yoluyla ameliyata aldık. Operasyon gayet başarılı geçti. Kısa bir süre dinlendirilecek sonra normal hayatına dönebilir” dedi. Bu tür sorunlu durumlarda genelde üniversite hastanelerinde ameliyat yapılabildiğini ve Elbistan’da bu anlamda örneksiz bir ameliyat yaptıklarını aktaran Kılınç, bu durumlarda geç kalınması durumunda can kayıplarının olabildiğine işaret etti.

Ameliyat olan hasta Osman Tüylü ise doktor ve ameliyat ekibine gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı teşekkür etti.

Kaynak: www.elbistanınsesi.com

Sosyal Medya

Haber & Duyuru